
Лято е! Лято е и сякаш сме част от нещо по-голямо. Несъзнателно дори, ние търсим по-разнообразна храна: по-зелена, по-цветна, по-чиста. Готови сме да се насладим на различни вкусове, които ни предлага именно то, лятото. Време е да извадим барбекютата, да си изцапаме ръцете, да се насладим на ярка и лека храна.
Харната ни, обаче, не трябва да е само блокове, а преди всичко удоволствие – от самото и приготвяне до похапването и.
Много по-добре можем да оценим качествата на дадена храна, когато сме си отгледали сами. Да я видим как израства от малкото семенце до достолепно плододаващо растение. Не знам дали трябва да я оценяваме само по нейните хранителни качества, но те са един прекрасен бонус: витамин С, витамин Е, калий, калций, фолати, фибри, антиоксиданти. Експертите казват, че не е нужно да ядем зеленчуците само в сурово състояние. Напротив, комбинацията от подходи – сурови, печени, задушени – ще ни даде възможност да извлечем максимума от тях. Тук е важно да подчертая, че се има предвид лека термична обработка, с не продължително печене или задушаване, което да доведе до буквално раздробяване или разкашкване на растителните или плодови структури и влакна. Например кръстоцветните зеленчуци след лека, краткотрайна термична обработка ни дават възможност да усвоим по-добре всички полезни вещества от тях.
Много хора, които се хранят обилно, страдат от недостиг на хранителни вещества.
Много хора, които смятат, че ядат достатъчно зеленчуци, могат да имат недостиг на ензими, защото не консумират достатъчно сурови зеленчуци. Ензимите биват унищожавани в значителна степен при термична обработка, особено продължителна. Суровите и леко задушените зеленчуци и плодове са източник за сила за активен живот.
Пълнозърнестите храни са ценни за организма – зародишът и обвивката са богати на витамини и минерали. В крайна сметка намаляването на калорийния прием е без значение, когато храната е с лошо качество.
Добрата новина е, че плодовете и зеленчуците могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на редица заболявания като: сърдечни заболявания, хипертония, диабет, рак… защото са пълни с фитохимикали и антиоксиданти. Фитохимикалите са естествено срещащи се химикали, открити в растенията, които имат свойства, които ни предпазват от болести. Растенията ги произвеждат, за да се защитят от патогени, но изследванията показват, че те са полезни и за нас. Действието на фитихимикалите зависи от цвета и вида на храната, така че е най-добре да се консумират зеленчуци и плодове във възможно най-широка гама (и колкото се може повече цветове).
Фитохимикалите могат да действат по същия начин като антиоксидантите и дори могат да спрат образуването на канцерогенни агенти. Добре известни фитохимикали са лутеинът, който се намира в листните зеленчуци и който изглежда ни предпазва от сърдечни заболявания и рак на гърдата.
Антиоксидантите са полезни, защото ни предпазват от вредното въздействие на свободните радикали. Функцията на антиоксидантите все още не е напълно изяснена, но тъй като изглежда, че лекуват и защитават (а не вредят), има смисъл да се консумират в изобилие от тях. Храни, богати на антиоксиданти, са боровинки, червени боровинки, къпини, малини, ягоди, ябълки, череши, сливи, авокадо, портокали, червено грозде и грейпфрут (и няма нищо в този списък, което не бих ял с удоволствие).
Плодовете и зеленчуците са безценни за здравето. Не знам дали бих могла да се огранича само до 5 на ден, както често ни съветват? Не, не мисля! Предпочитам да изям „дъгата“ – цвят, текстура, вкус, различни методи на готвене, които могат да ги превърнат в още по-голямо чудо – радост в чинията и щастие за коремчето. Храната е извор на енергия, жизненост и щастие.
Резултатът как живеем всеки ден се записва в нашето тяло, затова и всеки ден трябва да го поставяме на първо място. Замислете се за храната! А за водата замисляте ли се?!
Яжте си плодовете и зеленчуците!








